Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Panorama Raciborza, akwaforta, F. B. Werner XVIII w.

Zesłanie Św. Ducha, fresk, XVII w.

Dominikanki raciborskie, fresk, XVII w.

GOTYCKIE KLIMATY RACIBORZA

Otwarcie wystawy w piątek 22 września 2023 o godzinie 15:00, ul. Długa w Raciborzu.

Racibórz – miasto książęce, które w pełni rozkwitło właśnie w epoce późnego średniowiecza, kiedy w architekturze i sztuce królował styl gotycki.
Miasto wystrzeliło w górę czerwonymi ceglanymi wieżami kościołów, zapełniło się budowlami murowanymi, zarówno kościelnymi jak i świeckimi. Kościoły, zamek, kamienice zapełniły się gotyckimi obrazami, rzeźbami i wyrobami rzemieślniczymi, w szczególności ceramicznymi i metalowymi. Prawie wszystkie przedmioty wówczas powstające nosiły znamię panującego stylu, gotykiem nazwanego. Do dziś zachowały się niemal wszystkie kościoły gotyckie w mieście, choć naruszone zębem czasu i pozbawione pierwotnego kontekstu zabudowy, ale inne zabytki materialnego dziedzictwa z epoki gotyku, odzyskiwane są wciąż dzięki żmudnej pracy archeologów, konserwatorów i muzealników. Na planszach wystawy ukazane są symbolicznie, bo w formie dawnych widoków, historycznie utrwalone budowle gotyckiego Raciborza oraz wizerunki gotyckich rzeźb, manuskryptów i ceramiki, składające się na wysoko cenioną kolekcję Muzeum w Raciborzu. Badania nad zabytkami, prowadzone przez muzealników i specjalistów różnych dziedzin, pozwalają odkrywać ich tajemnice, a nawet odzyskiwać te, które wydawały się zaginione w zawierusze dziejów.
Otwierając wystawę plenerową dnia 22 września 2023 r., która będzie obecna w przestrzeni miasta Raciborza u wylotu ulicy Długiej i rynku staromiejskiego do początków grudnia, mamy nadzieję na zaproszenie mieszkańców i gości w progi Muzeum w Raciborzu, aby na własne oczy móc podziwiać skarby zamierzchłego, a jakże bliskiego i obecnego niemal na wyciągnięcie ręki, gotyku.

Autor: Muzeum w Raciborzu