Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Panorama Raciborza, akwaforta, F. B. Werner XVIII w.

Zesłanie Św. Ducha, fresk, XVII w.

Dominikanki raciborskie, fresk, XVII w.

MIGAWKI Z PRZESZŁOŚCI

Racibórz w latach 60. i 70. XX wieku na fotografiach Jerzego Reżnego.

Wystawa będzie otwarta 21.06.2024 r.  o godzinie 18:00. Zaprezentowane zostaną na niej fotografie z lat 60. i 70. XX wieku autorstwa Jerzego Reżnego (1932-2017). Pochodził on z Borucina ale całe życie związany był z Raciborzem. Większość swojego zawodowego życia spędził w szkole dla głuchych, gdzie pracował jako wychowawca. Fotografia była jedną z jego życiowych pasji, robił zdjęcia nie tylko dla celów prywatnych, ale także dla gazet: Trybuny Opolskiej, Nowin Rybnickich czy Dziennika Zachodniego, na łamach których były prezentowane jego zdjęcia.
Na ekspozycji, którą otworzymy 21 czerwca o godz. 18. znajdzie się ok. 170 fotografii w formatach A3 lub większych. Dodatkowo z kolejnymi ponad 500 zdjęciami będzie można zapoznać się w postaci cyfrowej na tabletach. Będą to zdjęcia przedstawiające różnorodne sceny z życia mieszkańców naszego miasta. Będzie można zobaczyć jak i gdzie wypoczywali (m.in. zdjęcia ze żwirowni, znad Kamienioka, z parków i stadionów). Zaprezentowane zostaną także fotografie z zakładów pracy, takich jak: Pollena, Rafako, Ślązak czy cukrownia, a także ze sklepów czy szkół. Jerzy Reżny dokumentował także powstawanie wielu budowli, pomników czy ulic w Raciborzu. Dzięki jego fotograficznej pasji i pracy możemy dziś zobaczyć na przykład jak zabudowywano ulicę Opawską, jak przebiegał montaż i odsłonięcie pomnika Matki Polki oraz jak wyglądała praca nad powstawaniem ulicy Reymonta czy ronda na Placu Mostowym.
Być może dla wielu Raciborzan wystawa będzie okazją do rozpoznania na fotografiach siebie, znajomych lub bliskich sprzed kilkudziesięciu lat.
Wystawę będzie można zwiedzać do 13 października br.

 

Autor: Muzeum w Raciborzu