Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Panorama Raciborza, akwaforta, F. B. Werner XVIII w.

Zesłanie Św. Ducha, fresk, XVII w.

Dominikanki raciborskie, fresk, XVII w.

Zabytek miesiąca

Fragment niemieckiej menażki wojskowej

W maju nasz zabytek miesiąca nawiązuje do przypadających w tym roku okrągłych rocznic: zakończenia II wojny światowej oraz niezwykle tragicznego przejścia frontu przez ziemię raciborską.

Fragment niemieckiej menażki wojskowej należącej do żołnierza 18. Ochotniczej Dywizji Grenadierów Pancernych SS „Horst Wessel”. Jednostka ta została sformowana w 25 stycznia 1944 r. W dużej mierze składała się z  Niemców pochodzących z Węgier i Rumunii. Oddziały tej jednostki walczyły z Armią Czerwoną na terenie Ukrainy, Węgier oraz na Górnym Śląsku. Tłumiły także słowackie powstanie narodowe  w okresie sierpień – październik 1944 r. Podczas tych ostatnich działań oskarżano je o liczne zbrodnie wojenne. W lutym i marcu 1945 r. żołnierze 18 Dywizji próbowali bronić przed nacierającymi wojskami sowieckimi terenu na północ od Raciborza, a 31 marca i 1 kwietnia w Studziennej osłaniali ostatnie grupy ewakuującej się z naszego miasta ludności. Właściciel menażki, która została odnaleziona w okolicach Raciborza, wyrył na niej swoje nazwisko oraz nazwę i symbol jednostki w której służył.

Przypominamy, że do końca maja jest dostępna w naszym muzeum wystawa „Racibórz 1945” na której prezentujemy około 100 fotografii zniszczonego po II wojnie światowej miasta.     

Autor: Adam Knura